Historik för valutakursen för South African rand (ZAR)

Letar du efter historiska valutakurser för ZAR? Vårt heltäckande verktyg ger detaljerad insikt i tidigare resultat för South African rand jämfört med stora internationella valutor.Förstå hur South African rand har utvecklats över tid och fatta välgrundade beslut med våra tillförlitliga data.

Genomsnittspris: senaste 30 dagarna

0.60

Upp

Historiska valutakurser för ZAR

Välj ett datum för att se de historiska valutakurserna för alla ZAR-par.

CurrencyNameEnheter per ZARZAR per enhet
ZAR
2026 golg 8
Sydafrikansk rand1.001.00
MXNMexikansk peso1,08057000,9254375
ZMWZMW1,19906000,8339866
XOFCFA-franc BCEAO35,22490000,0283890
GBPBrittiskt pund0,045532821,9621899
USDAmerikansk dollar0,060183116,6159603
EUREuro0,053701218,6215578
MVRMaldivisk rufiyah0,92861701,0768702
AUDAustralisk dollar0,086395311,5747037
Visa mer

Spara när du spenderar, skickar och får betalt

Spara pengar när du skickar, spenderar och får betalt i över 40+ valutor. Allt du behöver på ett konto, när det behövs.

  • Manage money on the go globally

    Ha dina valutor till hands på ett ställe och konvertera dem på några sekunder.

  • Ett internationellt bankkort

    Oroa dig aldrig för valutakurspålägg eller höga transaktionsavgifter när du spenderar pengar utomlands.

  • Skicka pengar utomlands, spara på avgifter

    Få pengarna att räcka längre, oavsett avståndet.

Spara när du spenderar, skickar och får betalt

Spara pengar när du skickar, spenderar och får betalt i över 40+ valutor. Allt du behöver på ett konto, när det behövs.

  • Manage money on the go globally

    Ha dina valutor till hands på ett ställe och konvertera dem på några sekunder.

  • Ett internationellt bankkort

    Oroa dig aldrig för valutakurspålägg eller höga transaktionsavgifter när du spenderar pengar utomlands.

  • Skicka pengar utomlands, spara på avgifter

    Få pengarna att räcka längre, oavsett avståndet.

Ladda ned Wise gratisapp för valutaomvandling

  • Jämför leverantörer för penningöverföringar

    Med Wise får du alltid mittkursen för valutakursen utan dolda avgifter.

  • Följ valutakurser i realtid

    Spara dina favoritvalutor för att se hur valutakursen ändras över tid.

  • Helt gratis, inga annonser

    Ladda ned på några sekunder. Den är helt gratis och det finns inga irriterande annonser.

Ladda ned Wise gratisapp för valutaomvandling

  • Jämför leverantörer för penningöverföringar

    Med Wise får du alltid mittkursen för valutakursen utan dolda avgifter.

  • Följ valutakurser i realtid

    Spara dina favoritvalutor för att se hur valutakursen ändras över tid.

  • Helt gratis, inga annonser

    Ladda ned på några sekunder. Den är helt gratis och det finns inga irriterande annonser.

Vanliga frågor