Nu permite niciodată acces altcuiva la contul tău Wise

Lars Trunin

Uneori, permiterea accesului cuiva la contul tău ar putea să pară cea mai rapidă modalitate de a face o plată. Este de asemenea una dintre cele mai simple modalități pentru escroci să ajungă la banii tăi şi să rămână nedetectați. Este o încălcare a contractului tău cu Wise, din motive întemeiate.

Cu ajutorul datelor tale de autentificare sau accesul la distanță la contul tău, escrocii vor putea prelua soldul tău în câteva secunde, iar banii nu sunt ușor de recuperat. La Wise, securitatea este incredibil de importantă și avem proceduri robuste care depășesc chiar și ceea ce ni se cere. Dar, în ciuda casei noastre de cărămizi, lupul cel mare și rău poate să intre și să facă dezordine dacă ușa din față este deschisă.

Deci ce situaţii trebuie să ai în vedere, în care ai putea oferi acces unui escroc, fără să realizezi...

Permiterea accesului cuiva la contul tău de la distanță

La Wise, nu îți vom cere niciodată să descarci vreun program pentru a-ți accesa dispozitivul, nici nu îți vom oferi să inițiem plata în locul tău. Agenții noștri de servicii clienți vor oferi instrucțiuni clare pe telefon sau prin e-mail, dar nu vor cere niciodată să preia controlul dispozitivului tău.

S-a înregistrat o creștere a numărului de escrocherii prin serviciile pentru clienți false. Aceasta înseamnă că escrocii au configurat website-uri și numere de telefon false pentru asistența oferită clienților Wise și le folosesc pentru a induce clienții în eroare, făcându-i să creadă că vorbesc cu echipele noastre de ajutor reale. O voce politicoasă la telefon poate sugera că cel mai simplu mod ar fi să îi lăsăm să preia controlul și să descarce o aplicație sau un program care să le permită să miște banii tăi de la distanță, prin telefon sau laptop. Nu îi lăsa să te convingă.

Un agent real al serviciului de clienți Wise nu ar folosi niciodată această metodă pentru a te ajuta cu o plată şi oricine cere acces la dispozitivul tău nu este legitim. Adevăratele detalii de contact pentru serviciul de asistență pentru clienți sunt disponibile pe pagina de ajutor, atunci când ești conectat la contul tău.

Partajarea detaliilor tale prin e-mail

Acordarea accesului la contul tău prietenilor și familiei s-ar putea să pară un act inofensiv, dar prin partajarea virtuală a detaliilor tale, încalci termenii și condițiile acordului tău cu Wise.

Dacă ai nevoie de ajutor pentru folosirea Wise, contactează echipa noastră de servicii pentru clienți care te poate ghida în fiecare etapă a tranzacției. Nu îți vom cere niciodată să partajezi detaliile de autentificare, să dai share ecranului tău sau să descarci o aplicație terță ca parte a acestui proces.

“Autentificarea” pe orice alt site decât wise.com

La Wise, lucrăm direct cu tine pentru a ne asigura că plățile ajung când și unde dorești tu. Nu folosim "brokeri" sau asistenți pentru a te ajuta să îți configurezi sau să îți gestionezi contul, deoarece toate acestea pot fi făcute ușor prin site-ul nostru.

Din păcate, în cazul în care serviciile financiare utilizează acest model, escrocii pot considera acesta o oportunitate de a-ți oferi „serviciile lor ca intermediar”. Aceste servicii ar putea fi deghizate ca „garantează că ai moneda potrivită”, sau „creează un cont în numele tău” - dar, în realitate, acestea sunt inutile și ar putea fi o oportunitate pentru o înșelătorie. Ar trebui să fii precaut în special dacă o terță parte îți cere să trimiți prin e-mail detalii personale și informații către ei, pentru a crea un cont „pentru tine”.

Când te loghezi în contul tău Wise, verifică dacă URL-ul este „wise.com/login/”, în mod similar, în cazul în care ți s-a cerut să te autentifici printr-un link într-un e-mail, asigură-te că acesta conține @wise.com ca domain, orice altceva ar putea fi o încercare răuvoitoare de a accesa banii tăi.

Situații în care ți se cere să te conectezi prin intermediul unei alte platforme

Există un număr mic de cazuri în care s-ar putea să nu te autentifici direct la noi. Colaborăm cu alte bănci și furnizori importanți de servicii (precum Xero și Monzo) pentru a te ajuta să faci transferuri direct din aplicațiile lor, sau poți utiliza un furnizor de servicii bancare deschise (precum Emma și Plum) pentru a te ajuta să îți gestionezi banii. Dacă folosești un serviciu partener și îți cere să te autentifici în contul tău Wise, întotdeauna te vor redirecționa către https://wise.com pentru a te autentifica.

Ți se va solicita în mod explicit permisiunea de a acorda partenerului acces la acest cont și ar trebui să permiți accesul numai companiilor pe care le cunoști și în care ai încredere.

Dacă întâmpini dificultăți cu o plată din orice motiv, vizitează centrul nostru de ajutor pentru a vedea cum putem să te ajutăm. De asemenea, te poți autentifica în contul tău Wise pentru a găsi informațiile noastre de contact, dacă trebuie să vorbești cu un agent.

Ești rezident în Turcia?

Dacă te conectezi la Wise din Turcia, vei avea un URL diferit (https://transferwiseturkiye.com.tr/)


*Te rugăm să consulți termenii de utilizare și disponibilitatea produsului pentru regiunea ta sau să vizitezi Taxele și prețurile Wise pentru cele mai recente informații despre prețuri și taxe.

Această publicație este furnizată în scopuri de informare generală și nu constituie consultanță juridică, fiscală sau de altă natură profesională din partea Wise Payments Limited sau a filialelor și afiliaților săi. De asemenea, nu este concepută ca un substitut pentru obținerea de consultanță din partea unui consilier financiar sau a oricărui alt profesionist.

Nu oferim nicio declarație sau garanție, expresă sau implicită, că acest conținut al publicației este corect, complet sau actualizat.

Bani fără frontiere

Află mai multe
Noutăți

Ne actualizăm taxele

Acest articol de blog are scopul de a ne informa clienții cu privire la modificările de preț și nu este o comunicare de marketing. Ne revizuim în mod regulat...

Wise
10.05.24 Lectură de 3 minute
Noutăți

Ne actualizăm taxele

Acest articol de blog are scopul de a ne informa clienții cu privire la modificările de preț și nu este o comunicare de marketing. Ne revizuim în mod regulat...

Wise
03.05.24 Lectură de 3 minute
Noutăți

Wise pentru refugiații ucraineni

Versiunea ucraineană (український) | Versiunea rusă (статья на русском) Din cauza războiului din Ucraina, oamenii ar putea fi strămutați și pot avea...

Wise
04.03.22 Lectură de 4 minute

Sfaturi, știri, și actualizări pentru locația ta