Ako si zvyknúť na život v US, keď ste Slovák.

Wise

Slovenskí Američania sú tretím najväčším slovanským etnikom žijúcim v USA s počtom približne 790 000 obyvateľov USA slovenského pôvodu.

Po presťahovaní sa zo Slovenska do USA sa môžete stretnúť s mnohými novými zvykmi a postupmi, na ktoré ste doma neboli zvyknutí, ako napríklad jedlo, športy, ale aj verejná doprava (alebo jej nedostatok, v závislosti od mesta.)

Tu je pár trikov ako zvládnuť bezproblémový prechod k adaptácii a nakoniec k úspešnému novému životu v USA:


Volaj ma „friend“

friends

Američania používajú pojem „friend“ oveľa voľnejšie a zvyčajne ním pomenúvajú známych alebo aj ľudí, ktorých proste poznajú.

Nebuďte prekvapení, ak vás váš nový sused či kolega hneď zaradí do skupiny svojich priateľov - „friends“. V slovenskej kultúre existuje jasná hranica medzi niekým, kto je váš priateľ, kolega, príbuzný alebo priateľ vášho priateľa. V USA rátajte s tým, že váš kolega, pracujúci o pár stolov od vás, vás bude volať „friend“.


"Každodenné šoférovanie

traffic

Nedá sa poprieť fakt, že Američania šoférujú vcelku oveľa viac, či už pri dochádzaní do práce, na nákup alebo odviezť deti do školy.

V porovnaní s USA mnoho európskych miest nebolo vybudovaných na to, aby boli autá prioritou číslo jeden. Aj keď je chôdza a verejná doprava, hlavne vo veľkých mestách, dosť bežná, pre vás bude najlepšie mať svoje auto a tak sa presúvať z miesta na miesto.


Šport je úplne iná téma

game

Americká športová kultúra je budovaná od skorého veku, počínajúc stredoškolskými atletickými pretekmi až po maskotov, a hlavne párty na parkovisku pri aute, čo je v USA značne populárne. Fanúšikovia jedia, pijú a oslavujú pred štadiónom na parkovisku, zvyčajne si grilujú niečo dobré, popíjajú chladené drinky, a to priamo z kufra svojho auta.

Popularita stredoškolského a vysokoškolského športu priťahuje naozaj množstvo fanúšikov, čo v Európe nie je až tak zvyčajné. Najobľúbenejšie športy v Amerike sú basketbal, baseball (považovaný za národnú minulosť) a hlavne americký futbal. Ak obľúbený profesionálny tím vášho mesta skončil na prvom mieste alebo vyhral majstrovstvá, reakcie budú veľkolepé a oslavné. Vtedy sa ozaj môže zdať, že Amerika je skutočne najsúťaživejšia krajina na svete.


Zvyknúť si na širší záber (a hlavne verejnejší) svojho životného štýlu

accustomed

Keďže 50 % slovenskej populácie žije skôr na vidieku a v pokojnejších oblastiach, zvyknúť si na chaos v mnohých mestách USA môže byť kultúrnym šokom, a to v mnohých ohľadoch. Všetko sa však dá zvládnuť so správnymi informáciami.

Slováci sú často zvyknutí na životný štýl v privátnejšom kruhu, ako je to bežné v USA. Náboženské či politické nálepky na nárazníkoch či pred domom sú bežné hlavne v amerických mestách. A nebuďte prekvapení, ak vás cudzí ľudia budú spontánne zdraviť na ulici či na trhu priateľským „hello“ alebo „how are you doing?“.


Otvorte si účet v banke!

bankcard

Spotrebiteľské ceny sú štatisticky o 59 % vyššie v USA ako na Slovensku, takže je pre vás nevyhnutné, aby ste si zachovali chladnú hlavu v otázkach financií.

Veľa bánk vám umožní otvoriť si účet, pričom na to bude stačiť len americké daňové identifikačné číslo. Dávajte si však pozor na extra poplatky pri vyberaní z bankomatov!


Posielate peniaze na Slovensko z USA?

Vaša banka vám môže tvrdiť, že je to zadarmo, alebo za fixný poplatok pri posielaní peňazí domov, ale potom vám zaúčtujú prevodný poplatok, ktorý môže byť až do výšky 5% ako maržu, ktorú používajú.

Wise sťahuje poplatok len 1 % alebo 0,7 % nad 5 000 USD bez dodatočnej marže, čo znamená, že tu máte oveľa výhodnejšie podmienky a výmenný kurz.

Čo myslíme pod maržou (mark-up)?

comparison

Chcete vidieť, ako sme to vypočítali? Kliknite sem.


This publication is provided for general information purposes only and is not intended to cover every aspect of the topics with which it deals. It is not intended to amount to advice on which you should rely. You must obtain professional or specialist advice before taking, or refraining from, any action on the basis of the content in this publication. The information in this publication does not constitute legal, tax or other professional advice from Wise Payments Limited or its affiliates. Prior results do not guarantee a similar outcome. We make no representations, warranties or guarantees, whether express or implied, that the content in the publication is accurate, complete or up to date.

Money for here, there and everywhere

Find out more

Tips, news and updates for your location