Egypt přijímá IBAN

Wise

Do Egypta přichází významná změna! Od 3. prosince 2020 budeme vyžadovat, aby všechny převody do EGP byly zaslány na účet identifikovaný Mezinárodním bankovním číslem (IBAN), místo kódu banky a čísla účtu.

Je to v souladu s rozhodnutím Egyptské centrální banky z letošního roku, která se rozhodla přesunout všechny egyptské účty do standardu IBAN. Každý bankovní účet v Egyptě bude mít nyní vlastní IBAN. Egyptské IBANy mají 29 znaků a začínají písmeny „EG“.

V souladu s tímto budou všichni EGP příjemci bez IBANu od tohoto data neplatní. A při příští platbě do Egypta budete muset znát IBAN svého příjemce a znovu jej vytvořit. Až na tohle se nic jiného nemění.

Děkujeme,
Wise tým


This publication is provided for general information purposes only and is not intended to cover every aspect of the topics with which it deals. It is not intended to amount to advice on which you should rely. You must obtain professional or specialist advice before taking, or refraining from, any action on the basis of the content in this publication. The information in this publication does not constitute legal, tax or other professional advice from Wise Payments Limited or its affiliates. Prior results do not guarantee a similar outcome. We make no representations, warranties or guarantees, whether express or implied, that the content in the publication is accurate, complete or up to date.

Money for here, there and everywhere

Find out more

Tips, news and updates for your location